Burgas

Burgas to czwarte, co do wielkości, miasto w Bułgarii, położone 130km od Warny. Istnieje kilka plaż w mieście Burgas. Ale bardziej znany jest jako baza wypadowa do południowych bułgarskich czarnomorskich kurortów, takich jak Słoneczny Brzeg, Nessebar, Sozopol, Dyuni, Elenite, itp., oferujących najbardziej znane kompleksy apartamentowe w Bułgarii. Miasto oferuje różnorodne możliwości rozrywki. Są tu restauracje, bary, kasyna. Są one położone na centralnych ulicach Burgas, wzdłuż brzegu morza i w Parku Nadmorskim.

Klimat w Burgas jest umiarkowanie kontynentalny. Średnia temperatura latem wynosi 26,4°?, średnia temperatura wody w lecie wynosi 24,7°?. Istnieje kilka plaż w Burgas. Miasto Burgas i cały region zapewniają różnorodne możliwości uprawiania sportów wodnych, turystyki kulturowej, turystyki uzdrowiskowej, turystyki winnej, ornitologii, itp. I podobnie jak komfortowe noclegi Kołobrzeg oferuje wzdłuż najlepszych plaż Bałtyku, tak zakwaterowanie w Burgas zapewnia wspaniałe lokalizacje nad morzem, różnorodne ceny i bardzo szeroką ofertę, jeśli chodzi o standard, na całym wybrzeżu. W Burgas są różnorodne możliwości zakwaterowania – luksusowe hotele, przytulne małe rodzinne hoteliki, pokoje i apartamenty do wynajęcia, pensjonaty, itp.

Obecnie miasto, poza mianem ważnego kurortu turystycznego oraz kulturalnego, jest także istotnym ośrodkiem rybackim i przemysłowym. Znajduje się tu największa na Bałkanach rafineria: Neftochim. W Burgas znajduje się też największy w Bułgarii port lotniczy. Jak widać więc, miasto poza sezonem żyje własnym życiem, jednak tak naprawdę dopiero w miesiącach letnich widać tu znaczne przyspieszenie. Niektóre z atrakcji Burgas to Regionalne Muzeum Historyczne, katedra prawosławna św. Cyryla i Metodego, wystawa etnograficzna, Opera, Teatr Dramatyczny, Teatr Lalek. Istnieją również liczne galerie, teatr letni, Park Nadmorski czy Kasyno. Park rowerowy z trzema poziomami trudności znajduje się przy wejściu do Parku Nadmorskiego.

Miasto jest gospodarzem wielu imprez muzycznych, oraz festiwali literatury i sztuki. Dwa z najbardziej popularnych corocznych festiwali to Festiwal Figur Piaskowych oraz międzynarodowy festiwal muzyczny „Spirit of Burgas”, który przyniósł międzynarodową sławę miastu i Bułgarii. Port Burgas jest największym portem morskim w Bułgarii. Międzynarodowe lotnisko w Burgas jest położone 10 km na północny-wschód od miasta. Burgas posiada korzystne położenie geograficzne i zaawansowaną infrastrukturę transportową.