Sinemorec

Sinemorec to mała wioska wakacyjna położona w południowej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. Miejscowość znajduje się w pobliżu granicy tureckiej, a najbliższy bułgarski resort Ahtopol znajduje się w odległości 6km, a główne miasto Burgas – 85km. Sinemorec jest położony nad morzem, pośród pięknej czystej okolicy. W pobliżu znajduje się rzeka Weleka, a sama miejscowość jest popularnym miejscem dla sportów wodnych w okresie letnim.

Sinemorec jest bardzo pięknym miejscem na relaksujące wakacje; ma atrakcyjną, dziewiczą przyrodę otaczającą jego obszar wraz z wyjątkowymi plażami – Bytamyata plaża, i plaża, który znajduje się przy ujściu rzeki Weleki. W niewielkiej odległości od wioski jest wspaniała plaża Silistar, który jest jedną z najbardziej urokliwych plaż w Bułgarii.

Wieś Sinemorec sięga czasów starożytnych, z pozostałościami trackiej twierdzy i odkryć ceramicznych pochodzących z V wieku p.n.e. Nazwę Sinemorec nadano miejscowości w 1930, od greckiego słowa, które oznacza „błękitne niebo”. Pierwsza udokumentowana wzmianka o wsi pochodzi z dokumentu z 1496. Był to okres panowania Imperium Osmańskiego. Mieszkało tu 16 rodzin chrześcijańskich, które ze względu na ataki piratów morskich zostały zmuszone do ucieczki do ucieczki w głąb lądu, na obszar gór Strandzha.

Austriacki ambasador Wenzel von Bronjar żeglował blisko wsi w 1766 roku i doliczył się 17 domów, które należały w większości do eksporterów drewna. Później, w 1824 roku, żeglarz Enelholm udokumentował 30 domów położonych w pobliżu jedynego molo na wybrzeżu. W 1926 roku było tu 68 domów zamieszkanych głównie przez uchodźców ze wschodniej Tracji. Wioska była kontrolowanym obszarem aż do 1989 roku i słabo zamieszkanym ze względu na bliskość granicy tureckiej.
Po upadku komunizmu wieś zaczęła cieszyć się coraz większym powodzeniem wśród turystów. Okolice jest bardzo atrakcyjne z gęstymi lasami, czystą wodą i pięknymi plażami. Od 1989 czasu przyciąga bogatych Bułgarów, którzy szukają spokojnych miejsc do budowy swoich domów wakacyjnych.

Wioska ma spokojną atmosferę, do dziś wciąż jest jednym z najspokojniejszych kurortów na wybrzeżu Morza Czarnego i nie została dotknięta skutkami komercjalizacji turystyki, jak niektóre z innych znanych kurortów. Jednocześnie proponuje dobry wybór zakwaterowania, w tym luksusowe hotele, pensjonaty, i podobnie jak włoskie Bibione noclegi w atrakcyjnych cenach oferuje także w apartamentach. Pod ręką jest duży wybór restauracji, które oferują szeroki wybór owoców morza i tradycyjne dania kuchni bułgarskiej.

Jest tu także wyśmienity wybór uprawiania sportów wodnych w sezonie letnim. Ale możliwe jest również odnalezienie spokojnego miejsca, aby odpocząć i cieszyć się słońcem oraz morzem wzdłuż cichych plaż. Okolicę można zwiedzać na koniach, kucach, rowerem czy też podczas pieszych wędrówek. Popularne jest również wędkowanie i wycieczki statkiem po rzece Weleka. Sinemorec jest położony w pobliżu rezerwatu przyrody Strandzha, których w szczytowym okresie letnim oferuje ciekawy wypoczynek oraz licznych trasy do zwiedzania. Można również znaleźć wiele ciekawych historycznych znalezisk w okolicy. Liczne wioski w regionie Strandzha w dalszym ciągu zachowują swoje dawne tradycje, z których są dumni i chętnie dzielą się nimi z turystami. Jeden z najsłynniejszych zwyczajów, który znany jest na całym świecie to Nestinarka – taniec ceremonialny wykonywany na rozżarzonych węglach i odbywa się co roku 21 maja na cześć świętych Konstantyna i Eleny. Tańce są również atrakcją, która specjalne dla turystów odwiedzających obszar jest prezentowana w okresie letnim.

Silistar to najpiękniejsza zatoka Bułgarii na wybrzeżu Morza Czarnego. Znajduje się 5km na południe od Sinemorec, stanowiąc ostatni kawałek Bułgarii przed granicą turecką. Plaża ma piękny, złoty, miękki piasek. Mała kawiarnia znajduje się na jednym końcu plaży oferując przekąski i odrobinę cienia. Obszar Silistar jest pod ochroną od 1992 roku.