Złote Piaski

Złote Piaski znajduje się tuż obok parku narodowego o tej samej nazwie. Złote Piaski zlokalizowane w północnej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego stały się rozrywkowym kurortem turystów ze wszystkich zakątków świata od 1950 roku. Jeszcze do niedawna był to ośrodek zdominowany przez brytyjskich turystów. Dziś ma bardzo kosmopolityczną atmosferę z częstymi wizytami gości z sąsiedniej Rumunii, Rosji, Izraela, Libanu, Skandynawii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Ośrodek znany jest pod wieloma nazwami, z których wszystkie są tłumaczeniem Złotych Piasków, jednak zbliżając się do ośrodka można zobaczyć na drogowskazach nazwę tylko bułgarską, czyli Zlatni Pyasatsi. Kurort leży 17km od Warny, gdzie znajduje się najbliższe międzynarodowe lotnisko, a centrum miasta jest łatwo dostępne dzięki lokalnym, częstym połączeniom autobusowym.

Złote Piaski noszą taką nazwę ze względu na występujący na plażach piasek, będący najczystszą formą piasku kwarcowego. Ośrodek zorganizowana w taki sposób, aby był odpowiedni dla osób w każdym wieku, ale nie jest to już tylko tania lokalizacja, jak jeszcze dziesięć lat temu. Złote Piaski przekształciły się w bardziej kosmopolityczną bazę dla turystów z ośrodkami spa, kasynami, stadniną koni i przystanią jachtową. Środowisko naturalne jest bardzo przyjemne z dużą ilością starych drzew i terenów zielonych wraz z ciekawymi rzeźbami sztuki współczesnej.

Istnieje kilka specyficznych atrakcji, takich jak ogromny diabelski młyn przed Hotelem Admiral i replika wieży Eiffla, która została zbudowana w 2007 roku w skali 1:10. Na wieży znajduje się taras widokowy oraz wytworna restauracja. Ośrodek jest całkowicie wyłączony dla ruchu kołowego i jest patrolowany przez policję, dzięki czemu ośrodek jest bezpieczny szczególnie dla osób wypoczywających z dziećmi. Jest to rodzinna miejscowość z parkiem wodnym Aquapolis, który zapewnia nieskrępowaną rozrywkę z różnorodnymi zjeżdżalniami.

W tle ośrodka znajduje się Park Krajobrazowy Złote Piaski, który często nazywany jest Lasem Hachuka. Park obejmuje gorące źródła mineralne i gęste lasy rozrastające się do Płaskowyżu Franga. Rejon ten objęto ochroną już w 1943 roku, a na przestrzeni lat rozszerzono jego powierzchnię o 1300 hektarów naturalnych lasów. Park jest jednym z powodów, dla których resort nigdy nie będzie nadmiernie rozwinięty jak jego bliźniak na południu, Słoneczny Brzeg. Obszar ten jest teraz chroniony również w ramach programu UE Natura 2000, który zakazuje jakiejkolwiek formy budowy w lesie.

Dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, przygotowano 10 kortów tenisowych, kręgielnie, paintball, boiska do siatkówki i kosza oraz obszary mini-golfa. Na plaży znajduje się szeroki wybór sportów, w tym narty wodne, parasailing i nurkowanie. I podobnie jak atrakcyjne kwatery Austria oferuje w głównej mierze turystom marzącym o wypoczynku w górach i białym szaleństwie, tak Złote Piaski posiadają ofertę skierowaną dla osób pragnących spędzić typowe, spokojne wakacje nad morzem, z możliwością uprawiania sportów wodnych. Miłośnicy zabytków i kultury będą zmuszeni do przygotowania sobie kilku wycieczek do nieco dalej położonych tego typu atrakcji lub skorzystania z oferty lokalnych biur podróży organizujących tego typu wyjazdy.

Ośrodek podzielony jest na kilka odrębnych obszarów. Główny deptak wzdłuż morza przypomina części Riwiery Francuskiej ze swymi patynowymi filarami i zadaszonymi chodnikami. Riviera Holiday Club na końcu ośrodka była kiedyś prywatnym klubem dla komunistycznych dygnitarzy z całego bloku wschodniego Obecnie jest otwarty dla publiczności, ale nadal zachował część „sowieckiego uroku” zwłaszcza w architekturze. Ta część ośrodka jest bardzo spokojna i jeśli ktoś chciałby zobaczyć delfina u wybrzeży Złotych Piasków, to tylko w tym miejscu. Istnieje możliwość przejścia wzdłuż całej długości ośrodka od Riwiery do portu, gdzie jest amfiteatr oraz sposobność, by złapać łódź na wycieczkę po okolicy. Obok portu znajduje się plaża dla nudystów- nie jest widoczna z ośrodka i trzeba się troszkę powspinać, aby dostać się na nią.