Pomorie

Pomorie, czyli nadmorski kurort i spa, to miasto położone w południowo-wschodniej Bułgarii, na wąskim, skalistym półwyspie w Zatoce Burgas. Znajduje się w prowincji Burgas w odległości 20km od Burgas i 18km od Słonecznego Brzegu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie leży Jezioro Pomorie. Łączy on unikalne zasoby przyrody i idealne warunki do wypoczynku przez cały rok i leczenia.

Miasto zostało założone w IV p.n.e., przez starożytnych Traków nad jeziorem uznawanym za „święte” ze względu na jego lecznicze właściwości. Dziś wielu gości z Bułgarii i zza granicy odwiedza go, by korzystać z uzdrawiającej mocy źródeł. Dogodne połączenia komunikacyjne Pomorie z innymi miastami i kurortami to kolejny jego atut. Lotnisko znajduje się 8km od Pomorie, a bliskość Słonecznego Brzegu i centrum Burgas zapewniają duży wybór różnorodnych atrakcji.
—————–
REKLAMA
Atrakcyjne i niedrogie apartamenty Włochy oferują przez okrągły rok w najciekawszych lokalizacjach.
——————
Właściwości leczniczego błota w Pomorie są jednymi z najbardziej skutecznych i leczniczych na świecie. Jest tu nowoczesne sanatorium. Płytkie dno morskie i zimne prądy morskie są także bezpieczne dla nurkowania. Pomorie zdobyło uznanie jako krajowy ośrodek medyczno- sanatoryjny. Tutejsze błoto medyczne składa się z pozostałości skał osadowych – jest czarny, tłusty w dotyku, ma zapach siarki, wodoru i krzemianu. Istniejąca tu plaża ma średnio 5km długości i 30m szerokości. Jest pokryta ciemnym piaskiem. Pomorie jest jednym z głównych ośrodków SPA w kraju. Kwatery Bułgaria oferuje tu w bardzo atrakcyjnych cenach.

Zatoka Pomorie oferuje korzystne warunki dla jachtingu, żeglarstwa i wędkarstwa. Wraz z uprawą winorośli, produkcją wina i soli, rybołówstwem i turystyką Pomorie jest coraz bardziej atrakcyjnym kurortem nadmorskim i leczniczym, uznawanym zresztą za jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów. Płytka i płaska linia przybrzeżna, łagodne dno morskie o lekko nachylonym zboczu i zimne prądy morskie sprawiają, że jest tu bezpiecznie dla dzieci i niedoświadczonych pływaków.

W Pomorie znajduje się unikalne muzeum soli, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Pomorie lub jego okolicy. Miejskie muzeum historyczne posiada dużą kolekcję ponad 2500 eksponatów. Unikalnym zabytkiem kulturowym i historycznym jest tracki grobowiec. Warto również zwiedzić kompleks muzealny „Od Anhialo Salt”, kościoły: Jezusa Chrystusa, Dziewicy Maryi, klasztor św. Jerzego i stary kompleks architektoniczny prezentujący dawne budynki mieszkalne Pomorie.