Przylądek Emine

Przylądek Emine to skalisty przylądek na czarnomorskim wybrzeżu Bułgarii w pobliżu Elenite. Przylądek Emine jest najdalej na wschód wysuniętym punktem Starej Płaniny i jest przyjmowany za granicę pomiędzy północnym, a południowym wybrzeżem Morza Czarnego. Leży 79km na południe od Warny, 54 kilometry na północ od Burgas i tylko 14km na południe od Obzoru.

Przylądek Emine został uznany za chroniony obiekt natury rozporządzeniem nr 1187 z dnia 19 kwietnia 1976 roku. Chroniony obiekt natury Cape Emine obejmuje 50ha i został uznany za obiekt chroniony w celu zachowania niezwykłych miejsc geologicznych i botanicznych. Przylądek jest pionowym, prawie 60 – metrowym klifem. Istnieją setki podwodnych oraz wystających ponad wodę skał w odległości 250 metrów od przylądka. Dlatego wybrzeże jest bardzo niebezpieczne dla żeglugi i żeglarze unikają tego miejsca. Na przylądku jest latarnia morska, kierująca statki do zatoki Burgas. W okolicy przylądka Emine znajdują się pozostałości średniowiecznego klasztoru i twierdzy Emona. W pobliżu znajduje się również wieś Emona.

Na przylądku Emine kończy się Europejski szlak pieszy E – 3. W bułgarskiej części prowadzi z Kom do Emine. Na północ od przylądka znajduje się obszar chroniony Irakli Plaża między Irakli i przylądkiem Emine jest jedną z najpiękniejszych i jest preferowana przez miłośników przyrody a także nudystów. Warto tu wybrać się na wycieczkę spędzając np. wczasy w Aheloy, Rawdzie czy Słonecznym Brzegu. Na samym przylądku brak zakwaterowania takiego rodzaju jaki oferuje np. apartamenty Chorwacja, i jedynie od czasu do czasu, można zobaczyć rozbity gdzieś namiot.

Aby dostać się do przylądka Emine samochodem należy zjechać z drogi Warna – Burgas, w kierunku Irakli (zjazd położony jest pomiędzy miejscowością Bania i Obzor, oznaczone jest drogowskazem). Jest też inny zjazd pół kilometra dalej. Przed udaniem się pieszo na przylądek Emine, należy zostawić samochód w miejscowości Emona, bo droga od wsi jest w bardzo złym stanie. To ostatnie nie jest zaskakujące, mając na uwadze ogólny stan bułgarskich dróg, ale te 7 km od Emony do Irakli są w stanie wyjątkowo strasznym – czasami droga wygląda na polną z nędznymi resztkami asfaltu tu i ówdzie.

W 30 min. można przejść całą drogę od wsi Emona do przylądka Emine. Wystarczy podążać zgodnie z czerwonymi znakami, które wskazują ostatnie kilkaset metrów Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3 (w Bułgarii szlaku „Kom-Emine”). To jest najlepszy moment, aby zdać sobie sprawę, że o wiele ciekawsza droga (ale także o jakieś 20 dni dłuższa), aby dostać się do przylądka to przejście całego szlaku w Bułgarii – od szczytu Kom, około 700 km na zachód. To gwarantuje przygody i wspomnienia na całe życie, ale tylko dla najbardziej wytrwałych.