Bułgarska kuchnia

Kuchnia bułgarska była kształtowana od stuleci, na którą wpływały sąsiadujące kraje, zwłaszcza Grecja i Turcja, a także kultury Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego oraz Włosi i Węgrzy. Klimat Bułgarii i naturalne zróżnicowane sprawiły, że kraj ten ma szeroki wybór owoców, warzyw i ziół. Dodatkowo są one uprawiane tradycyjnymi metodami, dzięki czemu należą do najbardziej ekologicznych produktów. Każdy region w kraju posiada liczne targi i rynki, gdzie można zakupić owoce i warzywa są sprzedawane z ogrodów małych lokalnych producentów.
 
Bułgaria słynie na całym świecie z asortymentu i wysokiej jakości wyrobów mleczarskich, zwłaszcza jogurtu, znanego lokalnie jako mlyako kiselo, które jest sprzedawane na całym świecie. Sirene – bułgarski ser feta – jest uważany przez wielu szefów kuchni międzynarodowej za bezkonkurencyjny.
Bułgarska kuchnia słynie także ze smacznych sałatek, które bardzo są spożywane jako dodatek do obiadu i kolacji. Najbardziej znaną bułgarską sałatką jest sałatka szopska. Jej nazwa wywodzi się od ludu znanego jako Shopi, którzy mieszkali w części bułgarskiej stolicy o nazwie Shopluk. Przyjęło się, że to oni wymyślił sałatkę, która znana jest w całej Europie Wschodniej. Sniezanka lub mleczna sałatka wykonana z gęstego, kremowego jogurtu jest serwowana jako przekąska lub jako dodatek.
———————
REKLAMA
Atrakcyjne nieruchomości w Hiszpanii stanowią rewelacyjny sposób na zainwestowanie pieniędzy.
———————-
W Bułgarii także bardzo popularne są zupy. Sławny tarator serwowany jest na zimno. Interesującą zupą jest szkembe czorba czyli flaki z grubej wyściółki krowiego żołądka w mlecznej zalewie. Bob czorba, czyli zupa fasolowa jest chyba najbardziej znaną gorącą zupą w bułgarskim menu. Jest to proste danie z różnych odmian suszonej fasoli, przyprawione najbardziej popularnymi, bułgarskimi przyprawami.
Dania mięsne w Bułgarii są bardzo popularne, jednakże Bułgaria ma zdecydowanie większą ilość potraw bezmięsnych, niż tych z „wkładką” mięsną. Bułgarzy jedzą tylko połowę mięsa w porównaniu do innych krajów UE. Ulubione dania główne to gjuwecz, czyli gulasz wykonany z papryki, bakłażanów i mięsa serwowany w glinianym naczyniu, imam bayaldi, danie które pochodzi z Turcji i składa się z bakłażana z mięsem, ziołami i warzywami. Dania z ryb są podawane smażone, z grilla lub jako dodatek do gulaszów lub zup.
Również bułgarskie desery są przepyszne. Baklava to słodkie ciastka wykonane z warstw placków ciasta, miodu i orzechów. Kozunak to słodki, drożdżowy chleb, kołacz podobny do włoskiego Panettone.