Bułgaria

Bułgaria jest to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim, którego większą część powierzchni zajmują góry i wyżyny. Są to malownicze tereny, które cieszą się popularnością wśród miłośników sportów zimowych. Jednak największą atrakcją turystyczną Bułgarii są przepiękne wybrzeża, które nadają niesamowity klimat tym miejscom. Nad plażami powstały i rozwinęły się liczne kurorty z apartamentami i atrakcjami dla przybywających tutaj turystów. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć przede wszystkim Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Turyści zmierzają także do mniejszych kurortów, takich jak Carewo, Kraniewo, Święty Włas. Dla turystów, którzy spędzają tam wczasy, oprócz dostępu do piaszczystych plaż i ciepłej wody Morza Czarnego, czeka także sporo atrakcji w kurortach. Warto wspomnieć m.in. o wspaniałym parku wodnym w Elenite, który gwarantuje dobrą zabawę dla całej rodziny, oraz sztucznej rzece prowadzącej do statku, na którym znajduje się bar. W kompleksach są także korty tenisowe oraz pole do minigolfa.

park_wodny1

Będąc w Słonecznym Brzegu nie można ominąć Nessebare – jedno z najstarszych miast w Europie, w którym zachowało się starożytne Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

nesebar

Bułgaria swoją popularność turystyczną zawdzięcza bardzo dobrze przygotowanej infrastrukturze – komfortowe apartamenty, kurorty z licznymi atrakcjami turystycznymi, odrestaurowane zabytki – jednak zachowując przy tym stosunkowo niskie ceny w porównaniu z innymi kurortami w Chorwacji czy Grecji. Mówiąc o pieniądzach, warto wiedzieć nieco więcej o walucie w Bułgarii.

Waluta Bułgarii
Walutą Bułgarii jest Lewa (BGN), a odpowiednikiem polskiego grosza jest stotinka. Najważniejszą cechą waluty Bułgarii jest to, że jest na stałe połączona z kursem Euro, dzięki temu zawsze za 1EUR = 1,9558BGN. Dlatego też, wybierając się na wczasy do Bułgarii, warto wziąć ze sobą Euro, a nie bułgarską walutę, ponieważ jej kursy w Polsce są bardzo niekorzystne. Natomiast będąc na miejscu bez problemu Euro zamienimy na Lewa. Warto jednak pamiętać, aby dokładnie przyglądać się kursom w kantorach, ponieważ ich właściciele niekiedy żerują na naiwności turystów, popełniając celowo „czeski błąd” – pisząc na tablicy kurs 1,49 zamiast 1,94. Warto wystrzegać się takich kantorów, pamiętając o tym, że średnio za 1 EUR otrzymamy około 1,89-1,90 BGN. Mniej korzystne kursy mogą być bliżej dużych kurortów i plaż.
—–
REKLAMA
Budujesz dom lub remontujesz mieszkanie? Materiały budowlane Wrocław – najlepszej jakości materiały budowlane do różnych zastosowań.
—–
Ceny w Bułgarii
Wiedząc już, jaką walutę zabieramy ze sobą podróżując do Bułgarii, musimy zastanowić się, w jakiej ilości ją wziąć. Pomoże nam w tym analiza cen, jakich możemy spodziewać się w Bułgarii, za konkretne produkty czy usługi. Ogólnie rzecz ujmując, ceny w Bułgarii są stosunkowo atrakcyjne w porównaniu z kurortami np. w Grecji czy nawet sąsiedniej Chorwacji. Ocenia się także, że życie w Bułgarii jest około 6 razy tańsze niż np. w Irlandii. Niestety Bułgaria, z resztą także jak i Polska, boryka się z problemami korupcji i inflacji, dlatego też wartość pieniądza systematycznie spada.
Przyjeżdżając do Słonecznego Brzegu warto wcześniej zrobić zakupy w supermarkecie w jakimś dużym mieście, np. w Burgas. W porównaniu z małymi sklepikami w centrach kurortów, kupując w markecie jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 30-50% pieniędzy. Oto ceny za przykładowe produkty w jednym z większych supermarketów Billa:

 • Piwo – dobrej jakości : 1,25 BGN / litr
 • Czerwone wino : 3,66 BGN / litr
 • Groszek mrożony : 1,09 BGN / 500g
 • Tuńczyk w puszcze : 1,85 BGN / 185g
 • Jajka : 1,32 BGN / 6 sztuk
 • Nektarynki : 1,09 BGN / 4 sztuki
 • Duży chleb niekrojony : 0,74 BGN
 • Zupa w proszku : 0,54 BGN
 • Frytki mrożone : 2,39 BGN / kg
 • Mięso mielone wołowe – najlepsze : 9,50 BGN / kg
 • Wieprzowina bez kości : 7,70 BGN / kg
 • Kurczak : 3,71 BGN / kg
 • Jogurt : 0,79 BGN

Wszystkie powyższe ceny podane są w bułgarskiej walucie, pamiętajcie 1EUR=1,9558BGN i pochodzą z roku 2010.