Dojazd do Bułgarii

Wiele osób decyduje się na podróż z Polski do Bułgarii samochodem, mimo iż trasa ta (przez Rumunię) ma długość ok. 1600km i może być pokonana w ok. 26 godzin w ciągu dwóch dni. Jednakże takie rozwiązanie pozwala polskiemu turyście na swobodne poruszanie się po Bułgarii i eksplorację tego naprawdę ciekawego kraju.

Podczas przejazdu do Bułgarii proponujemy zatrzymać się na nocleg w Rumunii. Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wiz ani innych dokumentów na przejazd przez kraje znajdujące się na trasie. Również w Bułgarii.
Jedną z  bardziej popularnych tras z Polski do Słonecznego Brzegu na południowym wybrzeżu Morza Czarnego, jest przejazd przez Kraków, Nowy Targ w kierunku granicy słowackiej. Po przekroczeniu granicy należy jechać w kierunku na Poprad. Dalej należy kierować się na Prešov/ Košice/ Miskolc. Na Węgrzech kierujemy się na Debrecen/ Berettyoujfalu i Oradea (Rumunia). Dalej na Oradea/ Bukareszt. Należy zjechać z obwodnicy Bukaresztu w kierunku Giurgiu. Przejście graniczne w Giurgiu/ Ruse – jest to płatny most nad Dunajem. Dalej należy kierować się na Warnę/ Sunny Beach i Burgas.
—–
REKLAMA
Poznaj prowincjonalną stronę Italii ze starożytnymi miastami i przepięknymi krajobrazami. Oferta Toskania apartamenty to gwarancja udanych wakacji.
 
Portugalia noclegi – zapraszamy do rezerwacji tanich i komfortowych noclegów w kwaterach i apartamentach w Portugalii. Wynajem bezpośrednio od właścicieli.
—–
Prosimy pamiętać o wykupowaniu winiet po przekraczaniu każdej granicy. W większości państw winiety są do kupienia na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych.

Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej i reguły poruszania się po drogach są tu podobne jak w innych europejskich krajach. Żeby móc prowadzić samochód w Bułgarii trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać ważne prawo jazdy. Obywatele innych europejskich krajów mogą jeździć z ważnym międzynarodowym prawem jazdy. Potrzebny jest oczywiście dokument potwierdzający ubezpieczenie pojazdu (OC), a także aktualny przegląd techniczny.

Pojazd należy wyposażyć w: czerwony trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę i odblaskową kamizelkę (zielona lub pomarańczowa).

Znaki drogowe posiadają napisy zarówno w alfabecie łacińskim jak i w cyrylicy. W mniejszych miejscowościach nie wszystkie znaki występują w alfabecie łacińskim. Czasem znaków całkowicie brak.

W Bułgarii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • 130 km/h na autostradach
  • 90 km/h na innych drogach poza miastami
  • 50 km/h w miastach/wioskach

Należy pamiętać, że zarówno kierowca, jak i wszyscy pasażerowie muszą zawsze mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Również pasażerowie podróżujący z tyłu. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży. Dzieci poniżej 12 roku życia i/lub mające mniej niż 150cm wzrostu, nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Telefonów komórkowych można używać tylko z zestawem słuchawkowym lub głośnomówiącym.

Największe sieciowe stacje benzynowe w Bułgarii to OMV, Shell, Petrol, Lukoil i Rompetrol, na których można zapłacić gotówką i kartami kredytowymi, jednak przed rozpoczęciem tankowania radzimy zapytać czy jest możliwa płatność przy pomocy karty. Czasem ze względu na awarię terminali, płatności kartami są niedostępne.

Parkowanie w Burgas, Słonecznym Brzegu i Nessebarze jest płatne. W Burgas, w Niebieskiej strefie płatnego parkowania, opłatę uiścić należy albo w parkomacie albo u parkingowego. Można też dokonać płatności przez SMS. Praktycznie całe centrum Burgas jest objęte Niebieską strefą. Warto mieć przy sobie bułgarskie monety (1 i 0.50 lewa), aby móc skorzystać z parkomatu.

W Nessebarze znajdują się duże parkingi dla samochodów. Opłata jest uiszczana parkingowemu w bułgarskich lewach. W Słonecznym Brzegu sytuacja jest taka sama. Najlepiej parkować samochód na płatnych parkingach i unikać parkowania na ulicy (za wyjątkiem Niebieskiej strefy).