Nessebar w Bułgarii

Nessebar jest określany mianem „perły” Bułgarii. Jest to jedno z najstarszych miast Europy, założone w 1000 r. p.n.e. przez Traków. Od VI w. p.n.e. miasto przeżywało prawdziwy rozkwit – przejęte przez Greków stało się dużym centrum handlowym i regionalnym regionu. Ten rozwój został zahamowany w 72 r. p.n.e., kiedy to Nessebar dostał się pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego. Kolejny dynamiczny rozwój miał miejsce za panowania Bizancjum na przełomie VII i VIII wieku, jednakże najlepszy czas dla Nessebaru to XII i XIV wiek – czas Drugiego Państwa Bułgarskiego i okres panowania Cara Iwana Aleksandra.

nesebar

—–
REKLAMA
Drzwi Porta Lubin – różnego rodzaju drzwi (wejściowe, zewnętrzne, wewnętrzne) bardzo dobrej jakości. Najtańsze ceny w regionie!
—–

W 1956 roku Nessebar uznano za archeologiczny i architektoniczny rezerwat, natomiast w 1983 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najcenniejszych zabytków Nessebaru należą:

  • Bazylika (Stara Metropolia) – ruiny świątyni pochodzącej z V wieku. W XII wieku została splądrowana przez Wenecjan
  • Cerkiew Pantokratora – pochodzi z przełomu XII-XIV wieku, niezwykle piękne motywy na zewnętrznych ścianach i dzwonnica zwracają szczególną uwagę. W świątyni znajduje się galeria sztuki.
  • Cerkiew Św. Zbawiciela – zbudowania za czasów panowania tureckiego w 1609 roku, zachwyca bardzo dobrze zachowanymi freskami.
  • Cerkiew Św. Stefana z X wieku, wnętrze zdobią freski z XV-XVI wieku, do obejrzenia jest także ikonostas i tron biskupi.
  • Pięknie reprezentują się również siedziby z XVII-XIX wieku, będące typem domu czarnomorskiego.
  • Bardzo ciekawe zbiory posiadają muzea Archeologiczne i Etnograficzne, które również polecamy odwiedzić.

Do Nessebaru można z Elenite wybrać się statkiem. Przy plaży znajdują się pomosty, z których kilka razy dziennie odchodzą rejsy do portu w Nessebarze.